
Перші моделі готових до використання пристроїв захисних відключень існували ще в 1950-х роках. Однак із диференціальним струмом відключення 0,3 А вони більше підходили для протипожежного, ніж особистого захисту. Зараз вони слугують альтернативним рішенням захисту будівель, та зазначаються як обов’язковий ефективний захисний захід у нормативно-правових актах. Простіше кажучи: кожна розетка в приватному, комерційному чи промисловому секторі сьогодні потребує пристрою захисного відключення.
Як дифавтомат так і дифреле (купити) реагують на витік струмів. Тепловий роз’єднувач спрацьовує та миттєво відключає навантаження при перевищенні номінального струму чи при замиканні фази на нуль.
Головні відмінності пристроїв:
- ПЗВ (дифреле) спрацьовує лише при струму витоку, який перевищує його номінал 10, 30, 100, 300 мА, і цим забезпечує захист людини від ураження електрострумом, або захист матеріальних цінностей від пожежі.
- Дифавтомат купити варто як для захисту від струмів витоку, так і для захисту при перенавантаженнях електромережі та коротких замикань. Тобто він виконує потрійний захист, адже виконує роль дифреле і автоматичного вимикача одночасно.
ПРИНЦИП РОБОТИ ПРИСТРОЇВ ЗАХИСНОГО ВІДКЛЮЧЕННЯ
Принцип роботи ПЗВ в тому, що він швидко реагує на струми витоку в провідниках, по яких тече струм до електричного пристрою. Механізм самостійно визначає ці дані, і коли він виявляє збій, то викликає відключення електроенергії. Пристрій безперервно контролює мережу, щоб виявляти будь-який витік електроенергії. Він безперервно вимірює струм, що «тече» через дріт в одному напрямку і через інший провід у протилежному напрямку.
Автоматичні захисні вимикачі напруги компенсують перевантаження та коротке замикання, щоб запобігти пошкодженню компонентів, що знаходяться нижче по ходу. Вони встановлюються як для підведення робочого струму, так і як окремі вимикачі з функцією розмежування запобіжників.
Захист від перевантаження струму в перемикачі зазвичай реалізується термічно, тобто спрацьовує, коли протікаючий через нього струм нагріває вимикач до певного температурного рівня. У разі розмикання короткого замикання електромагнітні компоненти активують механізм розблокування всього вимикача. Механізм розблокування являє собою вимикач блокування з механічним містком до основної або допоміжної контактної системи.
ЯК НА ПРАКТИЦІ ПРАЦЮЮТЬ ПРИСТРОЇ ЗАХИСНОГО ВІДКЛЮЧЕННЯ?
Якщо фен впаде у ванну або тостер зісковзне у воду для миття посуду, існує небезпека для життя! Автоматичний вимикач реагує занадто повільно і лише захищає лінії електропередач від перевантаження і таким чином запобігає значним пошкодженням. Дифреле в цьому випадку забезпечують реальний захист від небезпечних для життя уражень електричним струмом.
При неушкоджених електричних пристроях електричні струми в прямому і зворотному провідниках завжди мають нульовий потенціал. Якщо трапиться інцидент, наприклад, якщо людина торкнеться струмоведучих частин, виникає різниця між вхідним і вихідним струмом — і вимикач захисного струму (дифреле) або дифавтомат повністю розриває ланцюг.
Зазвичай це відбувається з дуже малими перепадами близько 30 міліампер. Чим менше значення, тим швидше відбувається спрацювання. Звичайні вимикачі залишкового струму реагують менш ніж за 40 мілісекунд, зазвичай переривають ланцюг лише при струмі, що перевищує вказаний номінальний струм, наприклад, у разі короткого замикання. Цього достатньо, щоб уникнути займання кабелю. Однак вони не захищають людей від небезпечних для життя електричних ударів. Тому в правильній електричній установці вимикачі ПЗВ використовуються на додаток до існуючого захисту (автоматичний захисний вимикач) або можна купити автомат захисного відключення.