
Електрична перенапруга — одна з найчастіших причин виходу з ладу електричних пристроїв. Подія такого типу може бути викликана зовнішніми факторами, тому повністю виключити ризик виникнення неможливо. Це може бути викликано неправильним підключенням джерел живлення або тимчасовою перенапругою. Ефективний захист від наслідків перенапруги – це встановлення стабілізатора напруги або реле напруги.
СТАБІЛІЗАТОР НАПРУГИ
Електроенергетика повинна забезпечувати фазну напругу 220 В змінного струму +/- 10%, тому вона знаходиться в діапазоні 198–242 В змінного струму. Часто виникають перенапруги та провали, а для деяких пристроїв така нестабільність високої напруги може призвести до неправильної роботи. Це може призвести до несправностей пристроїв і скоротити термін служби. Усе це свідчить, що стабілізатор напруги купити економічно вигідно.
ЧОМУ ВАРТО ВИКОРИСТОВУВАТИ СТАБІЛІЗАТОР НАПРУГИ ДЛЯ КВАРТИРИ?
Стабілізатор напруги — це пристрій, який за допомогою обраної технології стабілізуватиме ширший діапазон вхідної напруги до заданої напруги. Наприклад, стабілізатор стабілізує вхідну фазну напругу 160-250 В змінного струму до рівня 220 В змінного струму ± 2% (215–225 В змінного струму).
Щоб вирішити, який стабілізатор напруги для квартири краще, варто враховувати кількість та потужність побутової техніки, яку ви плануєте під’єднувати до пристрою, що стабілізує.
Знання цих параметрів є ключем до вирішення проблем із напругою:
- номінальна потужність/максимальна потужність;
- швидкість зміни напруги;
- діапазон вхідної напруги.
Найкращий спосіб дізнатися про наведені вище значення — встановити на кілька днів аналізатор мережевих параметрів для збору даних та подальшого аналізу.
РЕЛЕ НАПРУГИ
Реле напруги — це пристрій, який використовується для контролю напруги однофазної або трифазної мережі (залежно від вибраної моделі). Реле захищає підключені приймачі від впливу підвищення чи зниження напруги. У разі перевищення встановлених значень (як мінімальних, так і максимальних), прилад сигналізує про цей факт і одночасно відключає приймач. Таким чином, зазначені зміни напруги не пошкоджують пристрої, що захищаються.
Коли ефективно реле напруги:
- При аварійному обриві лінії, коли напруга на 160 В перевищує норму.
- За поганих погодних умов може бути збільшення навантаження.
- При запуску потужного електричного пристрою можуть виникати стрибки та перевантаження фази.
СТАБІЛІЗАТОР ЧИ РЕЛЕ НАПРУГИ КУПИТИ?
Основна різниця між стабілізатором та реле в тому, що стабілізатор призначений, щоб стабілізувати параметри напруги до потрібних параметрів. Прилад піднімає або знижує показник, залежно від ситуації. Реле напруги не змінює напругу і не коригує її, воно тільки відключає напругу, якщо є відхилення у встановлених вами параметрах або відповідно до заводських установок.
Отже, якщо перепади напруги у вашій квартирі відбуваються часто, і ви хотіли б захиститися від них, а використовуєте при цьому реле, то під час стрибків ви просто залишитеся без світла. Коливання напруги дуже поширені, особливо у сільській місцевості чи квартирах зі старою енергосистемою. При таких обставинах краще вибрати стабілізатор. Якщо проблеми з напругою виникають не часто, і ваша основна мета — перестраховка, тоді для цих цілей ви можете купити реле напруги.
Підсумовуючи, можна сказати, що немає універсального пристрою, здатного гарантувати 100% результат, задовольняючи всі ваші потреби щодо захисту від коливань напруги. Тому для створення оптимальних умов, рекомендується застосовувати обидва пристрої у квартирі.